Jdi na obsah Jdi na menu
 


ROZELA PESTRÁ - Platycerus eximius

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

OBECNÉ: 

.

Rozela pestrá je papoušek střední velikosti. Měří okolo 32 cm. Ve své domovině, Austrálii žije v jihovýchodní části kontinentu.

Do Evropy byly rozely dovezeny asi v roce 1862. U nás se objevily v roce 1880. První odchov v zajetí se podařil v roce 1863 ve Španělsku.

.

CHOV:

Pro rozely jsou vhodné venkovní voliéry dlouhé 2 metry a více. Jsou to velmi odolní ptáci, kteří naší zimu snášejí bez problémů. Stačí pro ně krytá voliéra která má závětří, kam se ptáci mohou schovat v nepříznivém počasí. Ve voliérách chováme rozely po párech, protože v době hnízdění jsou ptáci útoční. Mimo dobu hnízdění mohou být ve voliéře i s jinými druhy papoušků pokud jsou od mlada zvyklí ( andulky, korely, neofemy). Odchov rozel je bezproblémový. Hnízdí velmi spolehlivě a vzorně pečují o mláďata. Snáší v průměru 6 vajec na kterých sedí samice. Na vajíčka zasedá pevně zpravidla po snesení druhého nebo třetího vejce. Mláďata se líhnou za 22 dní. Budku opouštějí zhruba po měsíci. Ještě 2 až 4 týdny je rodiče přikrmují. Pokud pár přikročí ke druhému hnízdění, je nutné dát mladé do jiné voliéry, aby je rodiče nenapadaly. Druhé hnízdění není u rozel pravidelné. Budky zpravidla přijmou takové které jim chovatel předloží. Rozměry budky mohou být 25-35 x 25-35 x 40-60 cm s vletovým otvorem 8-9 cm.

Krmení rozelám předkládáme ve formě směsi zrnin např. proso, oves, lesknici, slunečnici, semenec aj. Další složkou potravy je zelené krmení a ovoce. Pokud jsou rozely celý rok venku, je vhodné v zimním období zvýšit dávku olejnatých zrnin. Při krmení mladých předkládáme vaječnou míchanici. Rozely milují vodu, proto čerstvá voda v misce na koupání by neměla ve voliéře chybět.

ZKUŠENOSTI:

V současnosti chovám dva páry.

Rozely chovám celoročně venku ve voliéře 180x80x180 cm. Střecha na voliérách je po celé délce voliér vzhledem k velmi častému výskytu holubů na sousedním pozemku. Závětrný prostot je jedna třetina délky. Přes zimu montuji na voliéru čirý polykarbonát. Hnízdní budky používám vysoké 60 cm se základnou 30 x 30 cm. Jako výstelku dávám do budek hobliny.

Při krmení mladých předkládám míchanici složenou z nastrouhaného vejce uvařeného na tvrdo, mrkve, strouhanky. Do míchanice přidávám práškový vápník a ROBORAN pro exoty. Předkládám též větší množství zeleného krmení a ovoce. Pokud potřebuji zkontrolovat mladé v budce, dám rozelám čistou vodu do misky. Samec ihned pískáním dá samici vědět a ta okamžitě vylétne z budky.

Rozely u mne hnízdí jednou ročně, proto mohu nechat dospívající mladé s rodiči. Tok ptáků i hnízdění probíhá v klidu a rozely nejsou agresívní vůči papouškům ve vedlejších voliérách. Pokud z nedostatku místa potřebuji k rozelám přidat mimo dobu hnízdění jiné ptáky ( andulky, korely) není v soužití žádný problém.

Existuje velké množství mutací rozely pestré, díky nimž jsou rozely ve voliérách chovatelů hojně zastoupeny a chov rozely pestré je velmi zajímavý.

Pár rozel přírodních je z roku 2005. V roce 2006 odchoval 5 mladých, v roce 2007 odchoval 7 mladých. V roce 2008 odchoval 3 mladé. Mladá jsou buď přírodní štěpáci nebo skořice nebo červené skořice.

Pár lutino/červená x červenoskořicová straka je z roku 2006.  V roce 2007 odchoval 1 mladé.  V roce 2008 odchoval 6 mladých  ( 3 červené straky, 2 rubina, 1 lutino).

Bohužel v letošním roce (2009) mi z prvního páru padla samice a z druhého samec, takže jsem dokoupil a sestavil páry nové. První pár je samec přírodní, štěpitelný na červenou a skořici a samice je červenoskořicová straka. Druhý pár tvoří samec rubino a samice lutino.