Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korela chocholatá - Nymphicus hollandicus

 

 

Obecné:

.

Korela chocholatá je v Austrálii velmi rozšířená kromě severních, východních a jižních pobřežních oblastí. Do Evropy byla dovezena kolem roku 1840. První odchov v zajetí se v Evropě podařil v roce 1858. U nás byla korela poprvé odchována v roce 1879.

.

Chov:

.

 

Korela je papoušek střední velikosti. Měří asi 32 centimetrů. Pár korel zahnízdí i v kleci 100 x 70 x 70 cm, ale nejlepší pro ně je chov ve voliérách. Samice snáší 4 - 8 vajíček a zahřívají je oba rodiče. Přes den sedí na vajíčkách samice, v noci samec. Inkubační doba je okolo 21 dní. Mladé korely vylétají z budky za 3 až 4 týdny a jsou ještě přikrmována rodiči. Korela je velice snášenlivý papoušek a může být ve společnosti malých papoušků ( andulky, neofemy) nebo exotů.

Jsou to velice odolní ptáci, kteří dobře snášejí naší zimu. Pohlavně dospívají poměrně brzy. Jsou schopny zahnízdit i ve věku 6 měsíců. Nejdříve bychom je měli nechat hnízdit ve věku 12 měsíců. Budky pro korely používám 25 x 25 x 30 cm s vletovým otvorem 8 cm. Na výběr budky ale nejsou náročné a jsou schopny zahnízdit i na zemi v koutě. Velmi rády se koupají a milují déšť. Zavěsí se na pletivo voliéry hlavou dolů, roztáhnou křídla a vystaví se dešti. V létě korely často rosím vodou ze zahradní hadice.

Korely se krmí směsí zrnin jako většina australských papoušků. Moje směs obsahuje proso, oves, lesknici slunečnici atd. Nezbytné je krmení ovocem a zeleným.

.

V současné době existuje množství mutací a kombinací.

Lutino

Albino

Bělohlavá

Straka

Perlová

Skořicová

Stříbrná
Žlutohlavá

Pastelová atd.

.

V chovu mám 3 páry + odchov

1.pár    1,0 bělohlavý x 0,1 šedá

2.pár    1,0 straka    x   0,1 perlová

3. pár   1,0 skořicová straka  x  0,1 skořicová straka

.

Korely chovám v zahradních voliérách 1,8 x 0,8 x 1,8 m.

V době hnízdění jsou ve voliérách po párech, protože v těchto malých voliérkách se při hnízdění navzájem ruší.

Mimo dobu hnízdění jsou ve voliérách s andulkami a neofemami.

Korely jsou vhodné pro začátečníky i jako krotcí společníci.

Mají talent se naučit několik slov a dobře napodobují hvízdání.