Jdi na obsah Jdi na menu
 


PAPOUŠEK VLNKOVANÝ (ANDULKA)

-Melopsitacus undulatus

Obrazek                                       

Obecné:

Ve své domovině Austrálii obývá téměř celý kontinent. Do Evropy byly dovezeny v roce 1840. První odchov v Evropě se podařil ve Francii v roce 1846. Základní barva andulek volně žijících v přírodě je světle zelená. Délka dospělého ptáka je kolem 20 cm. Pohlaví je dobře rozeznatelné podle zbarvení ozobí. Sameček má ozobí modré, samička bělavé až hnědé. Andulky snáší průměrně 4-6 vajíček, mladé samičky méně.

Chov:

Pár andulek zahnízdí v kleci o velikosti 60 x 40 x 40 cm. Budky pro andulky jsou buďležaté 15 x 25 x 15 cm, nebo stojaté 15 x 15 x 25 cm. Průměr vletového otvoru je 5 cm. Na dně budky je vhodné udělat důlek, aby se vajíčka nerozkutálela. Andulky do budky nenosí výstelku. Já používám na jenmo rozmělněné hobliny. Samice snáší vejce obden. Mláďata se líhnou po 18 dnech. Po zhruba 30-33 dnech mláďata vylétají z budky. Samec je ještě asi 14 dní dokrmuje než dosáhnou samostatnosti. Samice mezitím pečuje o druhou snůšku, která většinou začne ještě před vylétnutím všech mladých. Nechávám hnízdit andulky maximálně 2x za rok, aby se pár nevysiloval.

Andulky se mohou chovat také ve voliéře ve větším počtu páru. Má to nevýhodu, že námi složené páry se mohou přepárovat a v tom, že se mezi nimi může vyskytnout jedinec který ruší hnízdění ostatních párů.

Zkušenosti:

Andulky odchovávám v klecích o rozměru 70 x 40 x 50 cm. Po osamostatnění mladých je přemístím do venkovních voliér, kde mají dostatek místa k proletu.

Celoročně krmím směsí zrnin ve složení proso, loupaný oves, lesknice a slunečnice. Od jara ve větší míře krmení zelené a ovoce. Přes zimu dávám ovoce méně, spíše přidávám do vody OPTIMIN. Po jarním zvýšení příjmu zeleného a ovoce jdou papoušci lépe do toku a brzy zahnízdí. Při krmení mláďat předkládám vaječnou míchanici, která je složena z natvrdo uvařeného a nastrouhaného vejce, mrkve strouhanky a piškotů. Do ní přidávám práškový vápník a ROBORAN pro exoty. Na koupání andulkám vodu nedávám ale často je rosím, což andulky milují.

Přes zimu jsou andulky umístěny ve vnitřní ubikaci, kde je teplota udržována olejovým radiátorem okolo 8 o C.Při hnízdění ve skupině může být ve voliéře více samců ale ani jedna přebytečná samice.

V chovu mám přibližně 10 párů, které každý rok doplňuji o nejlepší odchovaná mláďata.Zabývám se chovem obyčejných andulek ne výstavních.

Andulky v mém chovu tvoří pestrou paletu barev - zelené světlé i tmavé, světle modré, straky, šedozelené, šedé, albino, opalino atd. Dnes existuje velké množství barevných mutací, které chov andulek dělají velmi zajímavým.

Andulky jsou nejvhodnější papoušci pro začínající chovatele, kteří při jejich chovu získají cenné chovatelské zkušenosti.